sobota, 26 lipca 2014

nie zostawiaj dziecka w aucie gdy są upały.

Czy jeśli zauważę w zamkniętym aucie dziecko lub zwierzę i rozbiję szybę, żeby je uratować popełniam przestępstwo?
 
 
Wszystko zależy od tego czy życie i zdrowie dziecka lub zwierzęcia jest realnie zagrożone. Dlatego też na wstępie należy powiadomić służby ratunkowe, takie jak pogotowie, straż pożarną, policję, a następnie należy sprawdzić czy w pobliżu nie ma opiekunów dziecka lub właścicieli psa. Wszelkie działania trzeba podejmować niezwykle szybko. Gdy z uzasadnionych powodów zdecydujemy się na wybicie szyby w aucie, nasze działanie będzie uznane jako działanie w stanie wyższej konieczności. Zgodnie z kodeksem karnym, nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.
 
Niewątpliwie wartość w postaci życia i zdrowia przewyższa wartość w postaci uszkodzenia szyby. Stan wyższej konieczności wyłącza zarówno bezprawność, jak i winę. Przy czym niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia powinno mieć charakter bezpośredni i rzeczywisty, gdyż przekroczenie granic stanu wyższej konieczności równoznaczne jest z popełnieniem przestępstwa.
 
Natomiast, w przypadku odpowiedzialnych za zdarzenie opiekunów dziecka zastosowanie znajdzie przepis, który stanowi, iż kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
 
pozdrawiam
Bartosz Strugaru

1 komentarz:

  1. Nie rozumiem jak można zostawić dziecko czy też zwierzę w zamkniętym samochodzie w upał. A nawet jeśli pogoda nie stanowi zagrożenia, to małe dziecko w samochodzie pozostawione samo sobie, z pewnością nie jest bezpieczne. Mieliśmy już tego przekłady w ostatnich latach (media o tym mówiły).
    Przede wszystkim rozsądek, a gdy on zawiedzie u opiekunów, to oby nie zawiódł u przechodniów.

    OdpowiedzUsuń