wtorek, 8 stycznia 2013

rodzaje umów o pracę

Witajcie,

dzisiejszy "felieton" dotyczy rodzajów umów o pracę. 

Kodeks Pracy wyróżnia następujące rodzaje umów o pracę:

  1. umowa na czas nieokreślony,
  2. umowa na czas określony,
  3. umowa na okres próbny,
  4. umowa na zastępstwo,
  5. umowa na czas wykonania określonej pracy,
  6. umowa w celu przygotowania zawodowego.

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest rodzajem umów najczęściej zawieranych. Umowa ta trwa do czasu:
1. jej ustania w następstwie oświadczeń woli obu stron stosunku pracy, 
2. w drodze porozumienia rozwiązującego,
3. poprzez wypowiedzenie albo 
4. rozwiązanie bez wypowiedzenia, 
5. bądź wskutek zaistnienia zdarzenia, z którym prawo wiąże skutek wygaśnięcia stosunku pracy np. śmierć pracownika, upływ 3 miesięcy jego tymczasowego aresztowania.

Umowa na czas określony należy do terminowych umów o pracę. Umowa na czas określony najczęściej zawierana jest na okres kończący się datą wyznaczoną przez strony jako konkretna data kalendarzowa, ewentualnie do dnia dającego się w czasie oznaczyć przez wskazanie faktu, który powinien nastąpić w przyszłości.

Umowa na okres próbny ma szczególny charakter. W trakcie jej trwania pracodawca ocenia przydatność pracownika, a pracownik ocenia warunki zatrudnienia. Umowa ta może być zawarta na okres do 3 miesięcy i rozwiązuje się z nadejściem umówionego terminu. Z uwagi na krótkie okresy wypowiedzenia i brak wymogu istnienia przyczyny wypowiedzenia jest łatwa do rozwiązania. Zawarcie takiej umowy jest pozostawione swobodzie stron, aczkolwiek umowa na okres próbny może jedynie poprzedzać zawarcie umowy definitywnej - na czas nieokreślony bądź na czas określony lub wykonania określonej pracy.

Umowa na czas zastępstwa nieobecnego pracownika jest szczególną odmianą umowy na czas określony. Umowa taka zostaje zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika zastępowanego. Przy tym przez usprawiedliwioną nieobecność w pracy rozumie się w tym przypadku wszystkie okresy zawieszenia obowiązku świadczenia pracy niezawinione przez pracownika. Umowa ta rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy pracownika zastępowanego, którą często jest trudno ustalić w momencie jej zawierania. Warto dodać,  że osoba zatrudniona na zastępstwo powinna z reguły świadczyć pracę na takich samych warunkach, na jakich aktualnie pracuje zastępowany pracownik, zwłaszcza jeśli chodzi o rodzaj pracy.

Umowa na czas wykonania określonej pracy jest umową terminową, w której termin końcowy wyznacza wykonanie zadania (np. zebranie malin lub zbudowanie zamku z piasku).

Umowa w celu przygotowania zawodowego ma za zadanie przygotowanie osoby młodocianej czyli osoby w wieku od 16 lat do 18 lat, która ukończyła co najmniej gimnazjum oraz przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu do wykonywania określonego zawodu.

pozdrawiam 

Bartosz Strugaru 
SEGO INVESTMENT


Źródła:
1.       Komentarz aktualizowany do art.25 Kodeksu pracy, Kazimierz Jaśkowski, stan prawny 2012.10.22
2.       Komentarz do art.25 Kodeksu pracy, Grzegorz Goździewicz, Tadeusz Zieliński, stan prawny 2011.05.16
3.       Komentarz do art.25 Kodeksu pracy, Kazimierz Jaśkowski, Eliza Maniewska, stan prawny: 2002.04.18

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz