wtorek, 15 stycznia 2013

wyjazd za granicę na pobyt stały z dzieckiem - a zgoda drugiego rodzica

Witam, po chwilowej przerwie, spowodowanej problemami technicznymi :)

Dziś omówimy kwestię, która nota bene zdarza się bardzo często, a mianowicie wyjazdu zagranicznego na pobyt stały, jednego rodzica ze wspólnym małoletnim dzieckiem, bez zgody drugiego.

W pierwszej kolejność podkreślić należy, że Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 listopada 1971 r., III CZP 69/71 stwierdził, iż na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, (…) potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka

W innym wyroku z dnia 7 sierpnia 1982 r. VI KZP 18/82 Sąd Najwyższy dodatkowo wskazał, iż wywiezienie małoletniego dziecka za granicę przez jednego z rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, które w konsekwencji oznacza pozbawienie małoletniego dziecka naturalnego środowiska rodzinnego i kontaktu z drugim z rodziców, i zatrzymanie go na stałe w innymi państwie wbrew woli drugiego z rodziców może na gruncie prawa rodzinnego stanowić podstawę do wydania przez sąd opiekuńczy orzeczenia o ograniczeniu lub pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzica, który dokonał uprowadzenia dziecka za granicę. 

Zgodnie z art. 97 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. 

Dlatego też, w sytuacji chęci wyjazdu na pobyt stały z małoletnim dzieckiem stron, i braku zgody drugiego rodzica, bezwzględnie należy uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, na takie zachowanie. W innym wypadku konsekwencje mogą być dotkliwe.


Łączę pozdrowienia
Bartosz Strugaru i Dominika Jureczko
SEGO INVESTMENT



Źródła:
Uchwala Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1971 r., III CZP 69/71
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 7 sierpnia 1982 r. VI KZP 18/82

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz