piątek, 11 stycznia 2013

odprawa pieniężna przy rozwiązaniu umowy o pracę

Witajcie,

Dziś ostatni „felieton” który dotyczy odpraw pieniężnych.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – pracownikowi, z którym pracodawca zatrudniający co najmniej 20-stu pracowników, rozwiązał umowę o pracę na czas nieokreślony lub określony przysługuje odprawa.

Wysokość odprawy jest uzależniona od długości świadczenia pracy u obecnego pracodawcy, mianowicie jej wartość jest równa wielkości:
1.            jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
2.            dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
3.            trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Niemniej jednak podkreślić należy, że prawo do odprawy przysługuje wyłącznie pracownikowi, którego stosunek pracy rozwiązał się na mocy porozumienia stron lub został wypowiedziany przez pracodawcę. Nadto Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 listopada 2010 r. I PK 81/10 stwierdził, że zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników odprawa przysługuje jeżeli przyczyny niedotyczące pracownika stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron. Jednak w przypadku zwolnień indywidualnych konieczne jest również ustalenie, czy pracownik nie współprzyczynił się do rozwiązania stosunku pracy.

Łącze pozdrowienia
Bartosz Strugaru, Dominika Jureczko
SEGO INVESTMENT

Źródło:
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 listopada 2000r., I PKN 79/00.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2010 r. I PK 81/10.

1 komentarz:

  1. Witam a co się dzieje jak pracownik miał umowę o pracę na 2 lata (wcześniej pracował na umowę zlecenie przez 3 lata) i pracodawca wypowiedział mu umowę po roku z art 30 p. 1 par. 2 czyli z winy pracodawcy. Pracodawca twierdzi że nie ma prawa do odprawy.

    OdpowiedzUsuń