środa, 28 listopada 2012

czy umowa o pracę na zastępstwo, przedłuży się z uwagi na ciąże?




Witam, dostałam propozycję zawarcia umowy na zastępstwo, na czas nieobecności mojej koleżanki, która jest ciężko chora. To dopuszczalne rozwiązanie? Umowa rozwiąże się natychmiast z chwilą jej powrotu do pracy? Jestem w pierwszym miesiącu ciąży, choć pracodawca o tym nie wie. Ciąża uchroni mnie przed jej ewentualnym rozwiązaniem? Proszę o podanie przepisów.

Zgodnie z art. 25 § 1 kodeksu pracy, jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności. Przy tym przepis art. 331 kodeksu pracy, stanowi że okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony w okolicznościach o których mowa w art. 25 § 1 zdanie drugie, wynosi 3 dni robocze. 
Jednak nie ma przeszkód, aby umowy zawierane na czas zastępstwa nieobecnego pracownika rozwiązywać na mocy porozumienia stron lub bez wypowiedzenia, gdy zachodzą przesłanki uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie. 
W odpowiedzi na trzecie pytanie trzeba wskazać, że zgodnie z analizą art. 177 § 31 kodeksu pracy umowa na zastępstwo, w odróżnieniu od zwykłej umowy na czas określony, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu. Takie stanowisko tłumaczyć należy tym razem bezpieczeństwem po stronie pracodawcy, bowiem analogicznie zastosowanie ochrony co do przedłużenia czasu trwania umowy na zastępstwo, również na czas ciąży, powodowałoby zapewne możliwość nadużywania tego „przywileju” przez przyszłych pracowników.

Łączę pozdrowienia
Bartosz Strugaru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz