środa, 19 grudnia 2012

jechałeś bez ważnego biletu? pamiętaj o przedawnieniu

Witajcie,

Zgodnie z zapowiedzią, dziś „felieton” dot. przedawnienia opłaty za przejazd komunikacją miejską bez ważnego biletu.
Zgodnie z art. 778 Kodeksu cywilnego roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany - od dnia, kiedy miał być wykonany. Należy jednak pamiętać, że w myśl art. 75 Prawa Przewozowego dochodzenie roszczeń w postępowaniu sądowym przysługuje przewoźnikowi po bezskutecznym wezwaniu zobowiązanego do zapłaty. Przy tym wezwanie do zapłaty uważa się za bezskuteczne, jeżeli dłużnik nie zapłacił dochodzonych należności w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia wezwania do zapłaty. Ma to znaczenie, ponieważ, bieg przedawnienia zawiesza się na okres od dnia dostarczenia wezwania do zapłaty do dnia udzielenia odpowiedzi na wezwanie do zapłaty i zwrócenia załączonych dokumentów, najwyżej jednak na okres przewidziany do załatwienia reklamacji lub wezwania do zapłaty, czyli wskazane 3 miesiące.
             Dlatego też, jeśli w ciągu upływu wyczekiwanego na przedawnienie roku przewoźnik np. KZK GOP lub MZK Żagań (przy okazji pozdrowienia dla Błażeja, który czeka na ten felieton), dostarczy wezwanie do zapłaty to trzeba będzie doliczyć dodatkowo 3 miesiące, ponieważ w ciągu tych 3 miesięcy okres przedawnienia nie będzie biegł. Co za tym idzie przedawnienie nastąpi dopiero w piętnastym miesiącu od jazdy bez ważnego biletu. Jednak gdy przewoźnik, np. KZK GOP dostarczy wezwanie po upływie 12 miesięcy od zdarzenia będzie to bez znaczenia, biorąc pod uwagę że przedawnienie już nastąpiło po 12 miesiącach „milczenia” przewoźnika.

Przykład:
Przewoźnik w ogóle nie wezwał do zapłaty
Bartosz w dniu 1.01.2010 roku otrzymał „mandat” za jazdę bez ważnego biletu w kwocie 100 zł. „Mandat” przy braku reakcji ze strony przewoźnika przedawni się 2 stycznia 2011 roku

Przewoźnik wezwał do zapłaty przed upływem okresu przedawnienia:
Bartosz w dniu 1.01.2010 roku otrzymał „mandat” za jazdę bez ważnego biletu w kwocie 100 zł. Przewoźnik wystosował do dłużnika wezwanie do zapłaty. „Mandat” przedawni się 2 kwietnia 2011 roku

             W związku z powyższym, w przypadku wezwania do zapłaty przedawnionej wierzytelności warto wystosować do przewoźnika odpowiedź na pismo wskazując, że wierzytelność związana z jazdą bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej uległa przedawnieniu. Przedawnieniu ulegają również odsetki, bowiem świadczenia uboczne przedawniają się wraz z przedawnieniem się świadczenia głównego. Dodatkowo można nadmienić, że w razie dochodzenia roszczenia na drodze postępowania sadowego podniesie się zarzut przedawnienia w piśmie procesowym.

Łączę pozdrowienia
Bartosz Strugaru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz