piątek, 14 grudnia 2012

rozwód - a powrót do swojego nazwiska



Witajcie,

Dziś kończymy tydzień tematyczny dot. rozwodów, dlatego jak to zawsze na koniec, proponuję coś „lekkiego”, a mianowicie co dzieje się z nazwiskiem małżonka, który je zmienił, w sytuacji rozwodu.

Zachowanie dotychczasowych nazwisk.
Pierwszą zasadą jest pozostawienie niezmienionych "dotychczasowych" nazwisk, jakie małżonkowie nosili w czasie trwania małżeństwa. Odmiennie niż to ma miejsce w niektórych systemach prawnych to z małżonków, które po zawarciu małżeństwa przybrało nazwisko drugiego małżonka, zachowuje to nazwisko i, co do zasady, nie wraca do dawnego nazwiska.
W praktyce społecznej przepis ten w większej mierze dotyczy kobiet, ale zgodnie z art. 25 kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, nie tylko żona może przybrać nazwisko męża albo dodać jego nazwisko do swojego dotychczasowego nazwiska, ale obecnie podobnie postąpić może jej mąż, którego nazwisko będzie wówczas takie jak nazwisko żony albo będzie dwuczłonowe, lecz o odmiennej kolejności nazwisk.

Kompetencja przywrócenia dawnego nazwiska.
Na skutek rozwodu powstaje w odniesieniu do każdego z małżonków kompetencja o charakterze ściśle osobistym do przywrócenia nazwiska sprzed zawarcia tego małżeństwa, które zostało rozwiązane. Skorzystanie z tej kompetencji należy wyłącznie od małżonka, który zmienił swoje nazwisko po zawarciu małżeństwa, drugi z rozwiedzionych małżonków nie może się tego skutecznie od tej osoby domagać

Sposób powrotu do poprzedniego nazwiska.
Dokonuje się tego przez osobiste złożenie pisemnego oświadczenia przed kierownikiem każdego urzędu stanu cywilnego w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu, a nie od daty wyroku rozwodowego

Wyłączna kompetencja kierownika USC.
Sąd rozwodowy nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym. Także żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia takiego oświadczenia.

Niemożność przywrócenia terminu.
Zdaniem doktryny termin ten ma charakter terminu zawitego i nie podlega przedłużeniu ani przywróceniu, nawet jeżeli uchybienie temu terminowi nastąpiłoby bez winy osoby uprawnionej.


Łączę pozdrowienia
Bartosz Struagru

2 komentarze:

  1. Omówił Pan Panie Bartoszu interesującą dla wielu tematykę.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dsiekuje za komentarz:) faktycznie temat może byc przydatny, bowiem nie każdy ma świadomość, ze powrót do nazwiska jest możliwy, jednakże należy pamiętać, ze to jest jednak bardzo krótki czas.

      Usuń