poniedziałek, 17 grudnia 2012

przedawnienie - co oznacza i jakie ma skutki

Witajcie,

Dziś rozpoczynamy tydzień tematyczny dot. przedawnienia wierzytelności. Czy zastanawialiście się kiedyś co to jest przedawnienie? Najogólniej rzecz ujmując, przedawnienie to sytuacja, kiedy upływ określonego w ustawie czasu, i brak reakcji osoby uprawnionej (wierzyciela, np. banku, szkoły, spółdzielni mieszkaniowej), powoduje, że dłużnik nie musi płacić zaległych długów, przy spełnieniu pewnych warunków.

Zgodnie z art. 117 § 1 kodeksu cywilnego, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenie majątkowe ulega przedawnieniu.

Natomiast w art. 118 kodeksu cywilnego, ustawodawca określił ogólne terminy przedawnienia, wskazując, że jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.

Oprócz w/w terminów, są również terminy, o których mowa w przepisach szczególnych, czyli dot. np. przedawnienia opłat za czesne, „mandatu” za przejazd autobusem bez ważnego biletu. Przepis szczególny przewiduje z reguły krótsze terminy, niż te opisane powyżej, ale szczegóły zostaną poruszone w kolejnych „felietonach”.

Najistotniejszą jednak rzeczą dla osób zamierzających skorzystać
z dobrodziejstwa instytucji przedawnienia jest fakt, że nie jest ono uwzględniane z urzędu
a jedynie na zarzut podniesiony przez zobowiązanego we właściwym czasie
.

Ważne jest to, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia.

Stąd też trzeba podkreślić, iż roszczenie przedawnione zmienia swój charakter, mianowicie z roszczenia cywilnego staje się roszczeniem niezupełnym (naturalnym). Powyższe powoduje, że roszczenie to staje się niezaskarżalne, nie ma więc być przymusowo zrealizowane (tak: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1995 roku, sygn. III CZP 156/95).

Co więcej, racją istnienia instytucji przedawnienia jest jego funkcja gwarancyjna - przedawnienie stabilizuje stosunki prawne i gwarantuje ich pewność poprzez wykluczenie z obrotu roszczeń nie realizowanych przez określony czas. Dopuszczenie bowiem do możliwości realizowania roszczeń bez jakiegokolwiek ograniczenia czasowego doprowadziłoby do sytuacji, w której strony pozostawałyby przez lata w niepewności co do swojej sytuacji prawnej. Przedawnienie gwarantuje, iż dłużnik przedawnionego roszczenia nie będzie musiał spełniać.


Już dziś zapraszam do jutrzejszego „felietonu” w którym poruszymy kwestie niespłaconego kredytu
 i pokaże Wam, że są sposoby aby w sposób zgodny z prawem uchylić się od obowiązku zapłacenia „starego” kredytu.

Pozdrawiam
Bartosz Strugaru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz