środa, 12 grudnia 2012

wyrok rozwodowy - co w nim znaleźć się musi.



Witajcie,
Dziś omówimy elementy wyroku rozwodowego, wskazując na te, które mają charakter obligatoryjny (obowiązkowy) i fakultatywny (nieobowiązkowy).
 OBOWIĄZKOWE ELEMENTY WYROKU ROZWODOWEGO:
 WINA:
Orzekając rozwód sąd orzeka czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.
WŁADZA RODZICIELSKA NAD MAŁOLETNIMI DZIEĆMI STRON, KONTAKTY Z DZIEĆMI, ALIMENTY NA MAŁOLETNICH DZIECI:
W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Przy tym sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli rodzice je sporządzą.
Trzeba podkreślić, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Jednocześnie sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie, o którym mowa w powyżej i jest prawdopodobne że będą współdziałać w sprawach dziecka.

KORZYSTANIE ZE WSPÓLNE ZAJMOWANEGO MIESZKANIA:
Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

FAKULTATYWNE (NIEOBOWIĄZKOWE) ELEMENTY WYROKU ROZWODOWEGO:

EKSMISJA MAŁŻONKA:
W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO:
Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

PODZIAŁ WSPÓLNEGO MIESZKANIA:
Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków.
Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

ALIMENTY NA RZECZ MAŁŻONKA
szerzej w tym zakresie już w jutrzejszym „felietonie”

Łączę pozdrowienia
Bartosz Strugaru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz