wtorek, 11 grudnia 2012

rozwód - opłata od pozwu



Witajcie,

Dziś krótko i na temat, czyli koszty postępowania rozwodowego. Uwaga natury ogólnej, a mianowicie, do procedury rozwodowej zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku dotyczące kosztów sądowych w sprawach cywilnych.
Zgodnie z ustawą, od pozwu o rozwód pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 złotych. Ważne jest to, że opłatę od pozwu wnosi się niejako „z góry” i w całości, a obowiązek ten obciąża powoda, czyli osobie inicjującą to postępowanie.
Oczywiście przepisy w/w ustawy stanowią, iż w sytuacji, kiedy małżonkowie dojdą do porozumienia i sąd wyda orzeczenie rozwodu, lecz bez orzekania o winie, wówczas z mocy prawa, Sąd po uprawomocnieniu się wyroku, zwróci powodowi połowę wniesionej opłaty, czyli 300 zł.
Zawsze strona, której sytuacja majątkowa jest trudna, może zwrócić się do Sądu o zwolnienie jej z opłaty stałej w całości lub w części, motywując to właśnie sytuacja materialną. Należy pamiętać, iż sąd w takim przypadku wezwie powoda do przesłania oświadczenia o stanie rodzinnym, dochodach i źródłach utrzymania, na specjalnym formularzu, którego wzór dostępny jest bezpłatnie w każdym sądzie lub w Internecie.
Natomiast jeżeli małżonkowie nie dojdą do konsensusu, jedna ze stron będzie musiała liczyć się z dodatkowymi kosztami, bowiem strona przegrywająca, całkowicie winna rozkładowi małżeństwa, ponosi wszystkie koszty postępowania, w tym ewentualne koszty stawiennictwa świadków i sporządzonej opinii przez biegłego.
W tym „felietonie” zostały poruszone wyłącznie kwestie opłaty od pozwu, bowiem wynagrodzenie prawnika zależy zawsze od konkretnej sprawy i nie ma jednej stałej kwoty :)

Łączę pozdrowienia
Bartosz Strugaru

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz