czwartek, 6 grudnia 2012

tajemniczy zachowek



Witajcie,

Dziś omówimy instytucję zachowku. Po co w ogóle jest zachowek, to pytanie zapewne od dłuższego czasu jest przez zainteresowanych zadawane. Najogólniej rzecz ujmując, instytucja ta ma zapewnić poniekąd finansowe zabezpieczenie spadkobierców, na wypadek, gdyby testamentem, majątek został „scedowany” na inne osoby, najczęściej spoza najbliższej rodziny.

Swoboda dysponowania majątkiem za życia, na przykład w formie darowizn, czy swoboda testowania pozwalająca na dowolne dysponowanie majątkiem w testamencie na wypadek śmierci mogą prowadzić do pokrzywdzenia osób najbliższych spadkodawcy, które zresztą czasem przyczyniają się do tworzenia lub powiększania majątku spadkowego.

Stąd też osoba fizyczna ma przynajmniej moralny obowiązek wspierania rodziny, w tym też pozostawienia im korzyści ze spadku. Jednakże o tym kto, jakie i na jakich zasadach otrzyma korzyści po zmarłym, decyduje ustawa.

Można więc twierdzić, że w kręgu rodziny zmarłego istnieją osoby, którym pozostawienie korzyści jest obligatoryjne w zakresie określonym w ustawie. W systemie prawa polskiego instytucja zachowku została ukształtowana jako wierzytelność, tj. roszczenie o zapłatę określonej sumy pieniężnej.

Na podstawie art. 991 § 1 k.c. uprawnionymi do zachowku są zstępni (np. Dzieci), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy "byliby powołani do spadku z ustawy". Do kręgu osób uprawnionych do zachowku należą również przysposobieni i ich zstępni, a także przysposabiający. Co istotne,  do zachowku nie jest uprawnione rodzeństwo spadkodawcy.


Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu (windykacyjnego lub zwykłego), przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.


Wysokość zachowku określa art. 991 § 1 k.c., wynosi on połowę wartości udziału, jaki przypadałby uprawnionemu przy dziedziczeniu ustawowym, natomiast jeżeli uprawniony do zachowku jest osobą małoletnią albo trwale niezdolną do pracy, wysokość ta wynosi dwie trzecie wartości tego udziału.
 Tytułem końca należy jeszcze wskazać, iż roszczenie o zachowek przedawnia się z upływem la 5 od ogłoszenia testamentu.

łączę pozdrowienia

Bartosz Strugaru




Źródło:
A. Szpunar, Uwagi o pojęciu prawa dziedziczenia, op. cit., s. 13
W. Borysiak, O prawie spadkobierców ustawowych do zachowku - polemicznie, PiP 2008, z. 5, s. 111; H. Witczak, Skutki wyłączenia od dziedziczenia, Rejent 2009, nr 3, s. 73
B. Kordasiewicz (w:) System prawa prywatnego, t. 10, s. 837
wyr. SN z dnia 13 lutego 2004 r., II CK 444/02, Lex nr 112873
Andrzej Kidyba (red.), Elżbieta Niezbecka, Komentarz do art.991 Kodeksu cywilnego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz